#25 Czy potrzebuje wedding plannera do zorganizowania wesela?

Fotografując śluby od 10 lat wiele razy miałem przyjemność pracować z konsultantami ślubnymi. Zawsze ich podziwiałem i podziwiam bo zorganizować tak duże przedsięwzięcie to nie lada wyczyn. Niektóre firmy mają tak duże doświadczenie, że są w stanie zorganizować wesele nawet w ciągu 2 tygodni.  Jak im się to udaje? Mają bardzo liczne kontakty i tzw. „wejścia” wszędzie tam gdzie tego potrzebujecie. Są niczym Wasz anioł stróż podczas ślubu i wesela. Zadbają o każdy szczegół. Zajmą się dosłownie wszystkim od dekoracji po spotkanie z księdzem. Ale nie ja dziś tu jestem ekspertem aby o tym pisać. Dziewczyny z Event-style.pl dokładnie opiszą na czym polega ich praca.

#24 Z jakich usług podwykonawców warto skorzystać na ślubie?

Już kiedyś wspominałem, że ślub i wesele to zbiór trudnych i jeszcze trudniejszych decyzji. Teraz wiem to jeszcze bardziej. W tym roku mój ślub ( tak szewc w dziurawych butach chodzi). I wiesz co? Myślałem, że jeśli chodzi śluby to wiem bardzo dużo. W końcu ponad 12 lat fotografuję te piękne chwile. Okazało się, że wiem dużo i do bardzo brakuje mi sporo. Nie chodzi o kwestie fotograficzno – filmowe, bo z tym akurat było najłatwiej ( pozdro Paweł, Kamil, Piotrek i Patryk). Chyba największym zaskoczeniem był wybór dekoracji sali weselnej i cukierni, która zadba o wyjątkowe słodkości. Jest taki wachlarz możliwości, że spędziliśmy z moją Martą kilka wieczorów, aby wybrać opcję, która będzie strzałem w 10. Udało się. Ale to tylko dzięki temu, że wybraliśmy takich podwykonawców, którzy nie tylko mają olbrzymią wiedzą na temat swojej pracy, ale także posiadali ogromne pokłady cierpliwości do naszych pytań, wątpliwości. To bardzo ważne, żeby znaleźć, takie osoby do pomocy, dla których nie będziesz kolejnym weselem, kolejną sobotą. Od tych ludzi zależy bardzo dużo. Dziś, krótko przedstawię Ci listę podwykonawców, z którymi warto współpracować przy Twoim ślubie. Sukcesywnie będę każdego z nich opisywał w kolejnych postach, niektórzy też będą sami pisali o swoje pracy. 

#23 Dlaczego na weselu warto zrobić zdjęcie grupowe?

Zdjęcia grupowe to temat, można śmiało rzec, historyczny. Tak naprawdę tzw. grupówkę ma każdy z nas w swoim domowym archiwum. Są to najczęściej zdjęcia z przedszkola, szkoły i pracy. Moim zdaniem zdjęcia grupowe kiedyś cieszyły się większym zainteresowaniem niż obecnie. Każda uroczystość rodzinna lub ważne wydarzenie życiowe, to były doskonałe momenty na zdjęcia w większych – mniejszych grupach. Teraz różnie to bywa. Natomiast czy warto robić zdjęcie grupowe na weselu? Odpowiedź znajdziesz poniżej.

#22 Kiedy najlepiej zrobić zdjęcia ślubne w plenerze?

W przeciągu ponad 10 lat kiedy fotografuję śluby „mody” na zdjęcia ślubne plenerowe zmieniały się kilka razy. Kiedyś bardzo popularne były sesję w plenerze w dniu ślubu. Dobrze pamiętam jak zdjęcia robiło się przed ślubem i trzeba było uważać, żeby nie uszkodzić sukni. Potem nastała „era”, w której zdjęcia w plenerze robiło się tylko w innym dniu niż ślub. Dzięki temu stres z uszkodzeniem sukni przed ślubem odszedł na zawsze. Obecnie ( czytaj od 2-3 lat) sesję ślubne ponownie wykonuję się w dniu ślubu. Jenak z jedną, ale bardzo istotną zmianą. Zdjęcia robi się np. po pierwszy tańcu, lub jeśli światło pozwoli trochę później. Dzięki temu można zrobić kilka romantycznych portretów podczas zachodu słońca. Czy jednak plenery ślubne w innym dniu zniknęły na dobre? Absolutnie nie. Dalej są wykonywane. Poniżej zrobiłem małe zestawienie zalet i małych wad zdjęć w plenerze w dniu ślubu i w każdym innym już po ślubie.  Decyzja natomiast zawsze należy do Was.

#21 Jak przygotować się do sesji narzeczeńskiej

Sesję narzeczeńskie od kilku lat są bardzo popularne. Czasami mam wrażenie, że bardziej popularne niż sesje plenerowe w innym dniu niż ślub. Wynika to zapewne z tego, że wiele osób chciałoby mieć profesjonalną sesję przed ślubem podsumowującą okres narzeczeństwa. Wiele osób decydując się na sesję narzeczeńską stawia sobie dużo pytań. Postaram się dziś rozwiać kilka wątpliwości.

 

#20 O co zapytać fotografa ślubnego cz. 2

Wybór fotografa ślubnego nie jest taki prosty jakby się wydawało. Przeglądając dziesiątki stron stoisz przed bardzo trudnym wyborem. We wcześniejszych wpisach, które możesz zobaczyć tutaj i tutaj dokładnie napisałem jak zacząć szukać fotografa – na co zwracać uwagę, a także o co zapytać. Teraz na swoim przykładzie napiszę jak to dokładnie wygląda. Będzie to idealne uzupełnienie oferty, która jest tutaj.

#19 O co zapytać fotografa ślubnego na spotkaniu cz.1

     Nawiązując do poprzedniego wpisu, (jest tutaj) gdzie opisałem jak zacząć szukać i wybrać fotografa ślubnego, dziś kilka zdań o tym o co zapytać fotografa ślubnego na spotkaniu. Zakładam, że zrobiłaś/eś selekcje fotografów, wybrałeś 1-2 i z nimi chcesz się spotkać. I co dalej? Jest szereg pytań, które powinnaś/eś zadać do fotografa. Poniżej zamieszczam wg mnie te najważniejsze, które muszą paść, zanim podpiszesz umowę. Czy kolejność pytań jest istotna? Niekoniecznie. Ja zamieściłem pytania w kolejności przypadkowej.

#18 Rezerwacja terminu u fotografa ślubnego

Bardzo często po telefonie z zapytaniem o wolny termin pojawia się pytanie: Jak szybko musimy się zdecydować? I tu muszę Ci się przyznać, że nigdy nie mam na to dobrej odpowiedzi. Jednak pewnym jest to, że im szybciej tym lepiej. Dlaczego? Bo terminy u dobrych fotografów rozchodzą się jak ciepłe bułeczki. Ale po kolei.

Szybka rezerwacja jest najlepsza, ponieważ masz wybór wśród najlepszych fotografów oraz oszczędzasz sobie nerwów i stresu. Im dłużej zwlekasz z wyborem, to tych najlepszych ubywa. Ale czy zawsze uda się zarezerwować termin u każdego fotografa w dowolnym czasie? Niekoniecznie. Każdy fotograf ma swój sposób na rezerwacje terminów. U fotografa „A” termin możesz zarezerwować nawet 3 lata wcześniej, u fotografa „B” tylko rok przed, a fotograf „C” kalendarz „otwiera” w styczniu, czyli na kilka miesięcy przed sezonem ślubnym. Dlaczego tak jest? Każdy fotograf ma swój sposób na zapełnienie kalendarza i prowadzenie swojego biznesu. A co jeśli Twój wymarzony fotograf ma akurat zajęty termin Twojego ślubu? Pomyśl o zmianie terminu – mówię serio. A jeśli nie ma szans na zmianę terminu, to zapytaj fotografa czy współpracuję z kimś kogo może polecić. Wielu fotografów tworzy grupy wsparcia-współpracy między sobą.

#16 Dworek Tuszkówka w Kaputach – wesele koło Warszawy

Dworek Tuszkówka w Kaputach

Jeśli aktualnie planujecie swój ślub i wesele w Warszawie, ale marzy Wam się sielski klimat za miastem, Dworek Tuszkówka będzie idealnym rozwiązaniem. Dworek położony jest od warszawskiej starówki w odległości 25 km.  Kiedy dotrzecie na miejsce powita Was ogromna otwarta brama i szpalerz klonów, które poprowadzą pod samo wejście do pięknego dworku. W środku czekają na Was klimatyczne wnętrza w których „czuć” historię tego miejsca. Wnętrza sprawiają wrażenie domowych, ciepłych i przytulnych.