#5 Co fotograf ślubny robi po ślubie?

Cześć. Wakacje w pełni. Podejrzewam, że wielu z Was czyta ten post podczas urlopu. Dziś będzie o tym co fotografowie ślubni robią po wykonanym zleceniu. Nie ma tu jednej, oczywistej odpowiedzi dlatego poniżej omówię kilka przypadków. Zatem do dzieła.

Przed ślubem chyba jest prościej dla fotografa. Spotyka się on z parą młodą 1-2 razy na omówienie szczegółów (choć nie zawsze jest to możliwe, czasami zdarza się, że jedyną opcją jest kontakt telefoniczny). Ci bardziej wnikliwi (w tym ja) oglądają zdjęcia w sieci, aby podejrzeć jak wygląda kościół oraz sala weselna, w których odbędą się uroczystości. Potem tylko logistyka adresowa – czyli jak dojechać, o której godzinie, pakowanie sprzętu, prasowanie koszuli, tankowanie auta i w drogę. 

Po długiej i owocnej pracy, fotograf z gigabajtami na kartach wraca do domu. Znam takich, co już po powrocie do domu na świeżo zajmują się edycją (czyli selekcją zdjęć – zostawiają te zdjęcie które są ok, reszta ląduje w koszu). Takich fotografów jest niewielu. Większość po powrocie idzie spać. W tym ja.

Cała machina u większości rusza już w poniedziałek po ślubie. Karty ze zdjęciami zgrywane są na dyski (zazwyczaj na 2-3 żeby mieć tzw. backup). Najpierw jest selekcja, potem selekcja i na koniec jeszcze raz selekcja. To chyba najtrudniejszy etap dla fotografa. Ułożenie spójnej historii. Potem jest postprodukcja. U niektórych trwa ona kilka dni, u innych 2-3 miesiące. Od czego to zależy? Przeważnie od natężenia pracy, ale także od doświadczenia. Wielu fotografów oprócz ślubami zajmuję się np. fotografią rodzinną, sesjami narzeczeńskimi etc. Do tego dochodzi projektowanie albumów, galerii dla par. U wielu fotografów (w tym także u mnie) można spotkać się z galeriami internetowymi na hasło. Galeria ląduje na stronie fotografa kilka dni po ślubie. Jest to idealne rozwiązanie dla pary. Mają zapowiedź jak wyglądał ich wyjątkowy dzień i w spokoju (wraz z gośćmi) czekają na pozostałe zdjęcia. W zależności jaki zakres u fotografa wybierzecie (album, odbitki, zdjęcia w formie cyfrowej) tak długo będziecie czekali na swoje fotografie. Niektórzy fotografowie sami projektują albumy i wybierają do nich zdjęcia, ale są też tacy, którzy projektowanie albumu zostawiają parze.

Podsumowując: wybierając fotografa ślubnego warto zapytać jak długo czeka się na zdjęcia. Zapis o terminie powinien znaleźć się w umowie. Jak już wspomniałem wyżej, zdjęcia możecie otrzymać już tydzień po ślubie, jednak najczęstszym okresem są 1-2 miesiące, a w skrajnych przypadkach 3-4 miesiące od ostatnich zdjęć. 

Dziękuję za dziś. Do zobaczenia już niebawem. Piotrek

 

zdjęcia-ślubne-warmińsko-mazurskie

 

Szukasz fotograf ślubnego w Warszawie lub Olsztynie?

Trafiłaś/eś idealnie. Najczęściej fotografuję na terenie województwa mazowieckiego i warmińsko mazurskiego. Ale z przyjemnością przyjadę w każde inne miejsce w Polsce. Zapraszam do zakładki kontakt. Napisz co dokładnie planujesz na ten wyjątkowy dzień. Dlaczego właśnie Mazurskie Śluby?

  • ponad dziesięcioletnie doświadczenie w fotografowaniu ślubów;
  • naturalny reportaż fotograficzny w dniu ślubu – nie wymagam pozowania, fotografuje prawdziwe emocje;
  • poradnik ślubny dla każdej pary młodej;
  • piękne, ręcznie robione albumy, drewniane PenDrive’y i odbitki najwyższej jakości;
  • rabaty na albumy dla rodziców, dziadków,
  • naturalne fotografie, które nie wychodzą z mody.

Komentarze