#18 Rezerwacja terminu u fotografa ślubnego

Bardzo często po telefonie z zapytaniem o wolny termin pojawia się pytanie: Jak szybko musimy się zdecydować? I tu muszę Ci się przyznać, że nigdy nie mam na to dobrej odpowiedzi. Jednak pewnym jest to, że im szybciej tym lepiej. Dlaczego? Bo terminy u dobrych fotografów rozchodzą się jak ciepłe bułeczki. Ale po kolei.

Szybka rezerwacja jest najlepsza, ponieważ masz wybór wśród najlepszych fotografów oraz oszczędzasz sobie nerwów i stresu. Im dłużej zwlekasz z wyborem, to tych najlepszych ubywa. Ale czy zawsze uda się zarezerwować termin u każdego fotografa w dowolnym czasie? Niekoniecznie. Każdy fotograf ma swój sposób na rezerwacje terminów. U fotografa „A” termin możesz zarezerwować nawet 3 lata wcześniej, u fotografa „B” tylko rok przed, a fotograf „C” kalendarz „otwiera” w styczniu, czyli na kilka miesięcy przed sezonem ślubnym. Dlaczego tak jest? Każdy fotograf ma swój sposób na zapełnienie kalendarza i prowadzenie swojego biznesu. A co jeśli Twój wymarzony fotograf ma akurat zajęty termin Twojego ślubu? Pomyśl o zmianie terminu – mówię serio. A jeśli nie ma szans na zmianę terminu, to zapytaj fotografa czy współpracuję z kimś kogo może polecić. Wielu fotografów tworzy grupy wsparcia-współpracy między sobą.

Zanim zaczniesz szukać fotografa odpowiedz sobie na dwa pytania. Pierwsze: czy mój ślub jest w terminach „popularnych” (czyli od maja do września – tu fotografów trzeba rezerwować wcześniej), czy w pozostałych miesiącach, w których może być trochę luźniej? Z góry uprzedzam przed rezerwowaniem terminu na ostatnią chwilę. I pytanie drugie: Jak bardzo zależy mi na zdjęciach i ich jakości? Zaznaczę tu, że zdjęcia ze ślubu to często jedyna namacalna pamiątka, która zostanie z Wami na długie lata. Następnie załóż wstępną kwotę jaką możesz przeznaczyć z budżetu ślubnego na fotografa – dobrze jest to zrobić w formie widełek cenowych wskazując kwotę od – do. I to tyle na początek, bierzemy się za szukanie.

 

fotograf-slubny-z-warszawy

 

Jak zacząć szukać fotografa ślubnego?

Sposobów jest kilka, ale przytoczę dwa najpopularniejsze: fotograf z polecenia lub szukanie na własną rękę. O ile pierwszy sposób jest bardzo prosty, to może okazać się, że to co podobało się np. Twoim znajomym, którzy są po ślubie, Ciebie nie zadowoli. Dlatego warto korzystać z poleceń, ale trzeba zapoznać się dokładnie z ofertą i zapytać o wiele szczegółów (np. ile godzin fotograf pracuje, jakie etapy dnia ślubu fotografuje, ile czasu potrzebuje na obróbkę, czy jest możliwość zdjęć plenerowych w dniu ślubu etc.). Szukanie na własną rękę na pewno zajmie Ci trochę więcej czasu. Fotografów ślubnych wbrew pozorom jest bardzo dużo. Różnią się poziomem świadczonych usług i ceną (o cenach wspomnę później). Polecam zacząć od szukania na rynku lokalnym, następnie trochę dalej (np. w sąsiednim mieście czy województwie). Wybierz 5-7 swoich faworytów i się z nimi skontaktuj. Nie polecam wysyłania hurtem 30-50 e-maili do różnych fotografów, bo zajmie Ci to mnóstwo czasu, a drugie tyle stracisz na czytanie wiadomości zwrotnych. Jeśli podobają Ci się zdjęcia 20 fotografów to zrób selekcje na tyle dokładną, żeby zostało 5-7 i z nimi się skontaktuj. A co w sytuacji kiedy fotograf nie odpowiada na wiadomość? Jeśli nie odpowie w ciągu 1 dnia to jeszcze nic straconego. Jeśli w ciągu 14 dni nie ma zwrotnej odpowiedzi, to już możesz się martwić, że mail przepadł w otchłani Internetu zwanej SPAMEM. Nie słyszałem jeszcze o tym, żeby fotograf nie odpowiedział na maila. Po tak długim czasie bez odpowiedzi warto zadzwonić i zapytać czy termin jest wolny. Standardowo odpowiedzi od fotografa możesz spodziewać się w ciągu 1-3 dni od wysłania zapytania.

Dostałem oferty i co dalej? Nadal selekcja. Z 5 ofert wybierz 2, które najbardziej Ci odpowiadają. Skontaktuj się z tymi fotografami. Umów się na spotkanie, poznaj fotografów, zobacz jakimi są ludźmi i czy nadajecie na tych samych falach. Będzie miało to na pewno odzwierciedlenie w zdjęciach. Ja uważam, że lepiej współpracuje się z kimś kogo się lubi. A co jeśli fotograf mieszka daleko i nie możesz się z nim spotkać? Ja ze swoimi parami rozmawiam na Skype, zaproponuj to dla swojego fotografa.

 

fotograf-slubny-z-warszawy

 

Oferta, cena, jakość?

Czy oferta przesłana od fotografa jest ostateczna? Zazwyczaj nie. Każde wesele jest inne, oferta powinna być na tyle elastyczna, żeby dopasować ją do Ciebie. Warto zapytać czy możesz z czegoś zrezygnować lub coś dodać. I nie bój się – pytaj, to normalne, że chcesz wiedzieć jak najwięcej organizując tak ważną uroczystość. Ja osobiście stosuję zasadę: cena za reportaż + opcje dodatkowe (np. sesja narzeczeńska, album, odbitki). Uważam, że to para młoda powinna zadecydować, czy chcę dostać album lub dodatkowe odbitki. Fotograf może jedynie zasugerować. Narzucanie czegoś z góry moim zdaniem jest na niekorzyść fotografa. Na albumy, pendriva możesz zdecydować się po ślubie. Nie polecam natomiast robić albumów, odbitek na własną rękę. Stracisz tylko czas i kasę, a na koniec wrócisz do fotografa żeby jednak zrobił ten album lub odbitki. Dlaczego? Projekt profesjonalnego albumu to wbrew pozorom nie taka łatwa sprawa. Dobrego albumu nie kupisz w sklepie. Fotografowie współpracują z profesjonalnymi introligatorami i laboratoriami fotograficznymi i to gwarantuje profesjonalny album, który będzie służył latami. Padło słowo kasa, więc teraz trochę o cennikach. O cenach fotografów ślubnych krążą mity. Jedne o tym, że fotografowie zarabiają krocie pracując jeden dzień w tygodniu. Inne, że fotografia ślubna jest tania jak barszcz. Pierwszy mit już mogę obalić, bo nie tylko jeden dzień w tygodniu, a trochę więcej wliczając w to spotkania z parami, obróbkę, plenery, sesje narzeczeńskie, składania albumów, przygotowywanie się  do sesji, prowadzenie bloga, instagrama etc. – uwierzcie zajmuję to więcej czasu niż 8 godzinny etat. A odnośnie barszczu – jest to prawda, natomiast w przypadku fotografii ślubnej cena przeważnie ciągnie za sobą jakość. Czemu przeważanie? Bo znajdą się tacy co np. ukradną cudze zdjęcia, zrobią swoje portfolio i będą na tej podstawie łapać zlecenia, a przy porównaniu tego, co jest na stronie do tego, co się dostało po ślubie pojawia się rozczarowanie. To jak wybrać dobrego fotografa ślubnego? Bardzo prosto. Oprócz sprawdzenia portfolio (tam są zawsze najlepsze zdjęcia fotografa) sprawdź czy na swojej stronie www fotograf prowadzi bloga. Jeśli jest blog, to powinny być tam też reportaże ślubne. Pełne reportaże – takie od przygotowań, do oczepin. Jeśli obejrzysz kilka pełnych reportaży i są one spójne, ciekawe i podobne jakościowo jeden do drugiego to śmiało możesz decydować się na tego fotografa. A co jeśli cena jest za wysoka i nie mieści się w Waszym budżecie? Rozwiązań jest kilka. Jeśli jakość zdjęć to dla Ciebie priorytet, to możesz poszukać oszczędności, albo…. albo zapytać fotografa jak wygląda rozliczenie. Bo jeśli okaże się, że fotograf pobiera zadatek w wysokości 20%, a później rozliczenie następuję w dwóch etapach: na weselu i w dniu oddania zdjęć to jesteś uratowana/y. Nawet jeśli zdecydujesz się na najdroższego fotografa to zasponsorują go Twoi goście przynosząc prezenty (czytaj koperty) wypełnione banknotami NBP 🙂

 

fotograf-slubny-z-warszawy

 

A teraz małe podsumowanie. W punktach przedstawiam, jak wybrać tego jedynego 🙂

 1. Jeśli masz już od dawna na oku fotografa ślubnego, to zadanie masz proste i Twoje szukanie kończy się na pierwszym podpunkcie. Nie zwlekaj ani chwili, pisz do niego maila i rezerwuj termin jeśli ma wolny. Jeśli ma zajęty podpytaj czy może kogoś Ci polecić. 
 2. Zakładamy, że nie masz swojego faworyta, a ten z polecenia średnio Ci się podoba. Pierwsze co, to zaplanuj sobie budżet, jaki jesteś w stanie przeznaczyć na fotografa. Proponuję założyć kwotę o 200-500 zł wyższą.
 3. Budżet już jest, więc szukasz. Najpierw w okolicy, później w pobliskich miastach. Wybierasz 5-8 fotografów, przeglądasz ich strony i wysyłasz zapytania.
 4. W chwili kiedy dostaniesz odpowiedzi zrób kolejne zestawienie wybierając dwóch, którzy trafili w Twoje gusta. Nie sugeruj się tylko ceną, nie odrzucaj tych najwyższych.
 5. Skontaktuj się ponownie z dwoma wybranymi. Umów się na spotkanie, porównaj oferty, zapytaj o rabaty (pamiętaj, że to nic złego). 
 6. Wybierz tego najlepszego!

 

Szukasz fotograf ślubnego w Legionowie lub Mrągowie?

Trafiłaś/eś idealnie. Najczęściej fotografuję na terenie województwa mazowieckiego i warmińsko mazurskiego. Ale z przyjemnością przyjadę w każde inne miejsce w Polsce. Zapraszam do zakładki kontakt. Napisz co dokładnie planujesz na ten wyjątkowy dzień. Dlaczego właśnie Mazurskie Śluby?

 • ponad dziesięcioletnie doświadczenie w fotografowaniu ślubów;
 • naturalny reportaż fotograficzny w dniu ślubu – nie wymagam pozowania, fotografuje prawdziwe emocje;
 • poradnik ślubny dla każdej pary młodej;
 • piękne, ręcznie robione albumy, drewniane PenDrive’y i odbitki najwyższej jakości;
 • rabaty na albumy dla rodziców, dziadków,
 • naturalne fotografie, które nie wychodzą z mody.

Komentarze